Сите шест Срби, кои беа уапсени од специјалните сили на косовската полиција во вторникот во Зубин Поток, беа ослободени вечерта, објави Радио Контакт Плус.

Тие биле ослободени од обвинението откако судијата на Основниот суд во Косовска Митровица, Лилјана Стевановиќ, го одбила барањето на Косовското обвинителство да наложи притвор..

Радио Контакт Плус наведува дека судијката оценила дека нема доволно докази од обвинителството за продолжување на притворот на Србите, кои ги попречувале специјалците во апсењето на полицијците и царинските службеници од мешан етнички состав на северот од Косово.

Предраг, Томислав, Марко и Ивица Миловановиќ се ослободени, како и Милош Орловиќ и Дејан Димовиќ, српски член на персоналот на ОН. УМНИК, претходно во изјавата за Танјуг, потврди дека еден српски член на персоналот на ОН, кој беше уапсен за време на косовската полициска акција во северниот дел на КиМ, беше ослободен и транспортиран до болницата.

Тројца Срби – Марко и Ивица Миловановиќ и Милош Орловиќ беа примени во текот на ноќта во КБЦ во Северна Митровица за повредите примени за време на полициската акција на косовските специјални сили во Зубин Поток.

Се очекува другите тројца Срби да побараат медицинска помош, известува Радио Контакт Плус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.