Унгарскиот премиер Виктор Орбан и се заблагодари на нацијата за довербата на десетгодишнината од неговото стапување на функцијата.

10 év. Köszönöm a bizalmat, Magyarország // 10 years. Thank you, Hungary!

Posted by Orbán Viktor on Thursday, May 28, 2020

Орбан првпат беше избран за премиер во 1998 година, за период од две години, а актуелниот мандат како премиер го започна на 29 мај 2010 година. Неговата десничарска партија Фидеш победи со убедливо мнозинство на изборите во 2010 година, како резултат на високото ниво на корупција и неспособност на дотогаш владејачките левичарски партии. Како резултат на пазарните реформи на Фидеш, вториот, веќе десетгодишен мандат на Орбан беше одбележан со висока стапка на економски раст, и високи изборни победи на Фидеш во неколку изборни циклуси.

Десет години. Ти благодарам на довербата Унгаријо, порача Орбан во видеото во кое се содржани некои од водечките настани од изминатите 10 години, економските и спортските успеси, но и улогата на Унгарија во борбата против мигрантската криза, природните несреќи и формирањето на самостојна надворешна политика.

10 év. Köszönöm a bizalmat, Magyarország // 10 years. Thank you, Hungary!

Posted by Orbán Viktor on Thursday, May 28, 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.