Во текот на денешиот ден делови од Хрватска се зафатени со силно невреме, проследено со силен ветер и врнежи од град.

Според податоците на метеоролошките станици, регистрирани се и повеќе од 2000 громови во денот на денот, а температурата се спуштила до 0 степени.

Според најавите, утре во Македонија се очекува да биде почувствувана циклонската активност која носи силен ветер, ниски температури и снег.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.