Во хрватскиот Бакарски залив кај Ријека, деновиве биле снимена голема риба, за која туристите се посомневале дека е ајкула, па настанала паника меѓу пливачите.

Од институтот за океанографија и рибарство порачале дека најверојатно станува збор за голем примерок на туна, а не за ајкула, пренесуваат хрватските медиуми.

На местото каде што е снимена големата риба, секојдневно има пливачи, а според сведочењата на очевидците, таа за кратко ги исплашила и истерала капачите од водата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.