Почетокот на новата учебна година на Косово ќе се одложи до 13 септември, а дотогаш се воведува и полициски час од 22 до 5 часот наутро, за да се спречи ширењето на корона вирусот.

Според новите мерки, угостителските објекти, до 13 септември ќе работат до 21.30 часот, а ќе бидат обезбедени и услуги само на отворено.

Министерството за здравство на Косово објави дека во последните 24 часа починае 16 лица како последица на Ковид-19, а имало над 2.000 новозаразени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.