Во Хрватска на полноќ, стапува во сила предизборен молк пред парламентарните избори закажани за в недела, на 5 јули.

За време на дводневниот изборен молк, забранета е секаква изборна промоција, објавување проценки на изборните резултати, објавување фотографии во медиумите, изјави и интервјуа на кандидати.

Редовните парламентарни избори во Хрватска требаше да се одржат во декември оваа година, но поради епидемиолошката состојба предизвикана од коронавирусот, донесена е одлука тие да се спроведат неколку месеци порано.

Официјално, изборната кампања траеше само 15 дена, неофицијално траеше многу подолго, оценуваат хрватските медиуми.

Во трката учествуваат 192 изборни листи со 2.700 кандидати кои се борат за 151 пратеничко место. Бројот на листи по изборни единици не е ист и се движи од 13 во пет, до 22 во седум изборни единици. На изборните листи 41 отсто од кандидатите се жени, а просечната старост на кандидатите е 48,6 години.

Вкупно 3,86 милиони избирачи ќе гласаат на околу 7.000 избирачки места во Хрватска и во странство.
Изборите ќе ги следат скоро 8.700 набљудувачи.

За спроведување на изборите ќе бидат ангажирани околу 75.000 луѓе.

Според аналитичарите и истражувањето на јавното мислење, Хрватска се соочува со најнеизвесните парламентарни избори досега.

Според најновите истражувања, тесна победа би можела да постигне Рестарт коалицијата, собрана околу опозициската СДП, од каде и дојде актуелниот претседател Зоран Милановиќ, но се верува дека поголем коалициски потенцијал има досегашниот премиер Андреј Пленкович и владејачката ХДЗ, што се очекува да биде клучно за формирање на нова влада.

Според проценките на ХРејтинг, во сите десет изборни единици, релативен победник би можела да биде листата на СДП предводена од Давор Бернардиќ, со 60 пратенички места, на второ место листата предводена од Пленковиќ со 54 места, а на трето, десничарско националистичко „Татковинско движење“ на Мирослав Шкоро со 18 пратенички места.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.