Од денес, носењето заштитна маска на отворено станува задолжително во Бугарија, во случај на гужва и неможност за одржување на физичка дистанца.

Клиентите во рестораните и кафулињата и спортистите на отворено ќе можат да седат без маска. Исклучокот важи и за учесниците на настани на конгреси и конференции за време на нивните говори, како и за водителите и гостите во ТВ-емисиите.

Децата до 6 години исто така можат да бидат без маски, пренесе БГНЕС.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.