Новороденче со симптоми на корона вирус е третирано на Одделот за неонатологија на Универзитетскиот клинички центар во Крагуевац.

Според Клиничкиот центар, воспалителниот процес поврзан со Kовид-19 се подобрува, но се појавуваат постковидни компликации, пренесуваат српските медиуми.

Бебето е приклучено на респиратор и е на интензивна нега.

Лекарите прават се за да го подобрат здравјето на новороденчето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.