Гласачите кои ќе се заразат со коронавирусот по 20 април нема да можат да гласаат на парламентарните избори во Словенија на 24 април, согласно важечката законска регулатива, а оние кои се разболеле ќе добијат лекарски уверенија, соопшти словенечката Национална изборна комисија денеска.

На прес-конференција, Комисијата одговори на критиките од невладините организации, кои предупредија дека на неколку илјади гласачи може да им се одземе правото на глас на изборите поради правилата за ковид и ненавремено доставување на гласачките ливчиња до гласачите во странство, пренесува СТА.

Словенечката јавност беше огорчена од одлуката секој што сака да гласа од дома поради болест мора да достави лекарско уверение, а Лекарската комора одлучи да не издава такви потврди.

Од ДВК наведоа дека Министерството за здравство побарало од здравствените институции да направат забелешки во врска со тоа.

На оние кои имаат Ковид-19 им треба само доказ за инфекција на денот на изборите, како резултат на брз тест, а потоа може да побараат гласање по пошта до 18 април или гласање дома до 20 април.

– За жал, нема законска основа да се дозволи гласање за оние кои се разболуваат, повредени или мораат да одат во старечки дом, болнички затвор во последните неколку дена пред изборите, а го пропуштаат рокот за гласање на 20 април од дома, изјави претседателот на ДВК Питер Голоб.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.