Српскиот алерголог и пулмолог Бранимр Несторовиќ се обидува од Јапонија да набави лек за запаление на панкреасот бидејќи се покажал ефикасен во лечењето на корона вирусот.

Тој објаснува дека овој лек покажал одлични резултати во лечењето на короната и оти се надева дека ќе почне да се применува врз пациент во Србија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.