По повод смртта на Ѓорѓе Балашевиќ, на основа на одлуката на градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, денешниот ден, 21 февруари е прогласен за Ден на жалост на територијата на Градот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.