Доколку планирате да патувате во Грција за претстојните празници, сепак ви треба доказ дека не претставувате закана по здравјето кога станува збор за корона вирусот. Според новата заедничка министерска одлука, според новата заедничка министерска одлука, сите правила кои важеа до денес, 18. април 2022 година, ќе важат до 1. мај до 6. часот наутро, стои на страната.

Ова би значело дека ви треба едно од следниве за да влезете:
– Доказ за примена бустер доза во секое време
– Две дози од вакцината, од кои втората не е примена порано од 9. месеци пред пристигнувањето
– Сертификат за прележан вирус кој не е постар од шест месеци
Доколку не сте биле вакцинирани и не сте го имале вирусот во опишаната рамка, неопходен е антиген тест кој не е постар од 24. часа или негативен PCR кој не е постар од 72. часа, се наведува на Фејсбук страницата „Грција Во живо“.

Овие правила важат за сите постари од пет години и за граѓаните на Србија, Црна Гора и Македонија, додека туристите од БиХ во секој случај мора да направат тест без оглед на статусот на вакцинација.

Како што се наведува понатаму, во однос на движењето низ државата и влезовите во различни објекти, издадено е пропратното Решение бр.1882/2022, според кое ништо не е променето од важечките прописи до денес. Значи, за да се влезе во сите објекти кои можат да бидат од интерес за туристите, освен за намирници и аптеки, потребно е да се има некој од горенаведените предуслови.

Ова се однесува на влез и во останатите малопродажни објекти, трговски центри, ресторани. Брзиот тест во овој случај трае 48 часа.

Оние кои имаат само брз тест со истото можат да седат само во бавчите на угостителските објекти, не внатре. Луѓето кои имаат само брз тест не можат да влезат во музеи и археолошки локалитети. Децата од 4 до 17 години можат да се самотестираат само во аптеки, стои на страницата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.