Во последните 24 часа во Бугарија, уште 327 лица се разболеле од коронавирус, додека 10 лица починале.

Тестирани се 2.257 лица, од кои 14,49 проценти биле позитивни на вирусот, пренесува БТА.

Во Бугарија во моментов има активни 18.441 случаи, од кои 146 се хоспитализирани.

Повеќето од пациентите се од Софија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.