Утрово околу 7:45 часот се почувствувал нов земјотрес во близина на Глина, Хрватска. Според податоците на ЕМСЦ, тој бил 3 степени според Рихтеровата скала.

Околу 3 часот наутро е регистриран земјотрес со јачина од 2,1 степен според Рихтеровата скала на 26 километри западно од Сисак, а се почувствувал и во Велика Горица и Петриња.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.