Слаб земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтер е регистриран во близина на Петриња утрово во 05,38 часот.

Хрватската сеизмолошка служба објави дека интензитетот на земјотресот во епицентарот бил 3 степени од скалата ЕМС.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.