Уште еден земјотрес со јачина од 4,8 степени го погоди Крит околу 5 часот утрово, соопшти атинскиот геодинамички институт.

Епицентарот на земјотресот се случи во морето, на 12 километри југоисточно од Закрос, јавува новинската агенција „АНА“.

Засега нема податоци за материјална штета.

Тоа е втор земјотрес што го погоди грчкиот остров во последните 24 часа. Силен земјотрес со јачина од 5,3 степени беше регистриран вчера.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.