Албанија и понатаму со негативни рекордни бројки на новозаразени со Ковид-19. По вчерашните 120, денеска се  утврдени 123 новозаразени, што е највисока бројка за едно деноноќие од почетокот на епидемијата во земјата на почетокот на март.

 Во последното деноноќие од направените 474 тестови, позитивен резултат е добиен кај 123 од нив. Во исто време битката со опасниот вирус ја добија 57, а за жал ја изгубија пет пациенти, на возраст од 47 до 72 години, тројца од Скадар и двајца од Тирана, информираа од Министертвото за здравство и социјална заштита.

Албанскатра метропола продолжува да биде главно жариште на болеста. Од последно потврдените нови случаи половина се токму од Тирана, каде се и половина од активните случаи или 1.285 лица.

Со последно потврдените случаи, вкупната бројка на заразени сега изнесува 5.519, од нив оздравеле 3.018, а починале 166 додека активни на болеста се 2.335. Во двете ковид болници се третираат 120 пациенти, од нив 24 се во тешка здравствена состојба.

Од Министерството информираат дека 28 летни здравствени центри, со лекар и медицинска сестра обучени и за Ковид-19, се на располагање на туристите, каде може да добијат информација или услуга во текот на 24 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.