Во последните 24 часа во Словенија продолжува да расте бројот на заразени со корона вирусот.

Во овој период во земјата се регистрирани 1.024 нови позитивни случаи, од 3.432 тестирани лица. Тоа значи дека позитивни се речиси 30 проценти од тестираните.

Бројот на активни случаи во Словенија повторно надмина 20.000 и изнесува 20.119.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.