Државното обвинителство на Косово доставило нови податоци за повеќеструкото убиство  кое се случило во Гњилане каде 45-годишна полицајкa си ги уби родителите и браќата, а потоа и сaмата се убила.

Имeно првите сомнежи покажуваат дека Валдета Блаца го направила злосторството со службениот пиштол. Портпаролот на полицијата во Гњилане ги демантирал наводите дека Блаца била суспендирана од работната позиција. Таа била активен член на косовската полиција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.