Во Словенија во последните 24 часа се потврдени дури 12.286 нови случаи на коронавирус, што е апсолутен дневен рекорд од почетокот на пандемијата.

Дури 63,2 отсто од тестираните примероци биле позитивни, пренесува СТА.

Вчера беше поставен и рекорд, кога за еден ден имало 8.681 заразени.

Словенија е само една во низата земји кои денеска објавија дека имаат нови неславни рекордни бројки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.