На вчерашната конститутивна седница на новиот македонски парламентарен состав 23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол од Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива стана најмладата народна избраничка.

Во Србија, пак, големо внимание привлече 29-годишната Дијана Радовиќ од Прибој, која на првата свечена седница се појави во тесен црвен фустан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dijana Radovic (@radovicdijana9) on


Новата пратеничка во српското собрание е потпретседателка на Социјалистичката младина, а дипломирала на Факултетот за политички науки во Белград.

Нејзините сопартијци ја претставуваат како доста интелигентна и амбициозна дама, која била доста активна во сите партиски структури и веруваат во нејзините квалитети.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.