Најавената промена на времето пристигна и во Славонија. Обилниот дожд создаде проблеми во Нова Градишка и Бели Манастир.

„Бели Манастир: Две лица останаа заробени во автомобилите поради надојдената вода во подвозникот. Интервенираа пожарникарите и луѓето беа извлечени од возилото неповредени. Добиени се повеќе извештаи за надоаѓање на вода во дворовите и подрумите“, соопшти Дирекцијата за цивилна заштита.

Силно невреме попладнево ја зафати и Нова Градишка, а најпогодени се населените места Лобино и Ковачевац.

„Заканата е доста голема, има многу поплавени згради, во некои згради и подруми има повеќе од два метра вода. Правиме се што можеме, добар дел од градот е поплавен, така што ќе се обидеме да ја санираме заканата“, вели командирот на Јавната противпожарна бригада Нова Градишка, Иво Пејаковиќ.

Тој додава дека досега се примени 80 пријави.

Од Дирекцијата за цивилна заштита велат дека во областа Нова Градишка, во Лубиново, во последните 6 часа наврнале 159 литри дожд на метар квадратен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.