Во околината на Сплит започнало силно невреме проследено со врнежи и грмежи кои на улиците создале поплави, а ветерот ги кревал брановите.

За помалку од еден час во Каштела наврнало 17 литри дожд по квадратен метар, а температурата се намалила за дури 14 степени – од 36 паднала на 22 степени Целзиусови.


Невремето било проследено и со силен ветер кој ги подигнал брановите во каштеланскиот залив.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.