Невремето во некои делови на Хрватска во рок од десет секунди ги одвеа покривите, додека луѓето бегаат да се спасат.

Несреќа беше избегната за секунда, објавија медиумите.

Како последица од силното невреме што ја зафати Банија, исто така, се уништени автомобили и се откорнати дрвја… Некои места во Банија останале без електрична енергија, а многу патишта биле затворени. Ветрот откорнувал покриви. Само во Петриња имало десетина интервенции, а во паркот Петриња на пешачките патеки имало огромен број искршени гранки.

Се се стемни и грмеше. Не знаете дали е земјотрес или… Целата куќа се потресе – изјави локална жена за „Н1“.

Пожарникарите имале полни раце работа и за една ноќ имале околу 70 интервенции, најчести се на покривите, меѓу кои многумина се несоодветно поправени по земјотресот.

Луѓето сами поправија нешто, веројатно не е направено како што треба. И овој ветар, се разбира, придонесе многу за штетата многу повеќе отколку што требаше да биде – вели окружениот командант на противпожарна заштита, Миленко Миклиќ.

Самата бура траела околу 15 минути, а кога невремето поминало низ Истра, се формирало пијавица.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.