Слободан Милошевиќ имал план како да се справи со своите непријатели кои решија и ја реализираа идејата да го упапсат и испорачаат во судот во Хаг. Како што пишува „Курир.рс“ Слобо планирал да го присвои на своја страна водачот на специјалната полициска единица „црвени беретки“ Милорад Улемек на своја страна.

За таа цел на Легија му понудил пет милиони марки да прејде на негова страна но овој го одбил. Легија бил во вилата „Мир“ кога трае операцијата за негово приведување.

Власта на Србија по неколку години го уапси Легија за организирање на атентатот врз премиерот Зоран Ѓинѓиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.