Неири избија во Атина при посетата на Ангела Меркел. Незадоволни од политиката на германската канцеларка се судрија со полицијата за време на средбата на Меркел со премиерот Алексис Ципрас. Целта и е да лобира за ратификација на договорот за новото име на Македонија, кој треба да биде изгласан во грчкиот Парламент до крајот на месецот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.