Нов земјотрес е регистриран во Бановина, на 9 километри југозападно од Сисак.

Според податоците на ЕМСЦ, земјотресот бил 2,9 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот е регистриран во 9.03, а се почувствувал во областа Петриња и Сисак.

Неколку секунди татнеж и треска – напиша еден корисник на Твитер.

Oбласта Петриња беше погодена од неколку земјотреси во јануари, со што се израмни градот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.