Водачот на Кавачкиот клан“ Радоје Звицер ја покачи цената за ликвидацијата на српскиот претседател Александар Вучиќ. Одредени криминални групи во Европа добиле понуда од 10 милиони  евра да ја завршат оваа работа.

Во комуникацијата која е откриена се споменува личности со кодни имиња „газдата“,и „балканот“, а кои засега се непознати за српските безбедосни служби.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.