Од ова лето стапува нова уредба во земјите од Европската унија за државите кои не се дел од неа.Таа се однесува за сообраќајните прекршоци направени внатре во ЕУ.

Ако на пример сте возеле побрзо од пропишаното на некој автопат во Словенија, или сте поминале на црвено во Франција и сте мислеле дека сте се извлекле бидејќи не ве фатил полицаец на лице место сте се излажале. Вие сигурно сте забележани од радар и отсега на домашната адреса според бројот на регистарската табличка ќе ви стигне да ја платите казната.

Тие се движат од 100 до 1500 евра и доколку не е платите ризикувате да бидете ставени во регистарот кој е мрежен меѓу сите земји членки и можно да не ве пуштат да влезете во ЕУ.

Затоа, памет во глава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.