Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека ставот на францускиот претседател Емануел Макрон дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во март за Албанија и Македонија се позитивни тој би поддржал отворање на преговори со нив, за да станат членки на Унијата, е позитивен сигнал, но оти нема простор за еуфорија.

Побара од граѓаните трпеливост и смиреност се до одлуката на пролет.

– Не можев да го следам претседателот Макрон бидејќи бев на други состаноци, но од она што можев да го слушнам тоа е позитивен сигнал. Сепак сакам да им кажам на сите дека нема зошто да се храниме себе си со илузии и желби, иако многу легитимни, затоа што ова нешто не зависи од нас. Да чекаме трпеливо и да продолжиме да работиме со упорност и трпеливост за да ги сработиме работите како што би работеле ако преговорите беа отворени, порача Рама од Минхен, пренесуваат албанските медиуми.

Коментирајќи ја посетата на Минхен, Рама рече дека главниот фокус е да се вклучат што е можно повеќе земји на донаторската конференција за обнова на Албанија.

-Дојдов со една голема цел и задача, да реализирам што поголем број контакти и да направам што е можно повеќе во функција на донаторската конференција и задоволен сум што времето го искористив во полза на конференцијата. Сега останува да ги видиме резултатите иако има уште часови за работа ,рече Рама.

Премиерот Рама очекува многу од Донаторската конференција за обнова на неговата земја по трагичниот земјотрес на 26 ноември.

-Тоа не значи дека на донаторската конференција ќе се соберат сите потребни средства, туку на ниво кое ќе има тежина во овој процес. Доколку се реализира ова ќе бидеме задоволни,вели Рама.
Донаторската конференција ќе се одржи в понеделник на 17 февруари во Брисел

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.