Српската премиерка Ана Брнабиќ потврди дека Бугарија е земјата која била против Србија да отвори ново поглавје во преговорите со ЕУ. Србија веќе една година е блокирана во преговорите со ЕУ а сега се појавил и проблем со Бугарија.

Како што објасни Брнабиќ, Бугарија бара о Србија да признае постоење на бугарско малцинство во околината на Димитровград, иако и самата не признава национални малцинства на своја територија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.