Заменикот министер за надворешни на Бугарија Георг Георгиев вели дека неговата земја не е единствениот стопер на Македонија во влезот кон ЕУ и оти и други земји како Франција и Холандија имаат сомнеж за почеток на преговори.

Во моментов се создава слика дека Бугарија е единствената земја од ЕУ која ја стопира Македонија. Нека си припомнат пред неколку месеци дека имаше и други земји кои имаа сомнеж по ова прашање како Холандија и Франција.Така да, на ниеден начин ние не сме единствен стопер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.