Американскиот пилот полковник Мајк Петрука, кој учествуваше во бомбардирањето на Југославија во 1999 година, потврди дека цел на НАТО била населбата Дуваниште во Ниш, кога од чиста среќа никој не загинал.

Во поткастот „Десет проценти од вистината – приказни од пилотската кабина“, Петрука, меѓу другото, зборуваше за тоа како НАТО не гаѓал само воени цели, туку и цивилни, и дека пилотите морале да се заштитат од контроверзните наредби, што тој, како што тврди, некогаш го правел.

На картата имаше само нацртан правоаголник во кој требаше да фрлиме бомби без конкретна воена цел. Се јавив во центарот за операции за да се уверам дека се сигурни дека е валидна цел. Ми кажаа дека самиот генерал Мајкл Шорт, командувајќи ги сите воздушни сили на НАТО за напади врз Југославија, ја потпишал наредбата. Им кажав на другите екипажи во мојот ескадрил дека не треба да ја извршуваат мисијата освен ако не се убедени дека тоа е воена цел. Се договоривме бомбите да се фрлаат во дадениот правоаголник, но во шума, надвор од цивилната населба – вели Петрука.

Така беше. При приближувањето кон целта виделе дека целната точка е на две православни цркви. Екипите се согласија да ги фрлат касетните бомби на договорената ненаселена локација во шумата. Сепак, следниот ден нивните колеги не беа толку меко срце, па мисијата беше остварена.

Тој пилот, кој ги испука проектилите, по војната имаше психички проблеми и загина во пад на мал цивилен авион – вели Петрука.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.