Иако официјално никогаш не се потврди, за нарачател на убистовото на Жељко Ражнатовиќ Аркан се смета Зоран Ускоковиќ. Популарниот Сколе бил нераздвоен пријател на Аркан, тие имале многу заеднички бизниси, меѓу кои и со транфери на фудбалери во клубот Облилиќ.

Но, луѓето блиски до Аркан биле убедени дека тој стои зад убиството иако Сколе на 15 јануари 2000 година не бил во Белград туку во Германија.

На 27 април истата година решиле да му пресудат. На неговото Ауди во населбата Церак испукани се неколку куршуми додека стоел на семафор.Сколе бил на совозачкото место, а позади бил телохранителот Милош Стевановиќ кој бил полицаец.  Сколе и телохранителот возбратиле на пукањето и настанала брткотница со автомобилите. Сепак кога дошле до крајот на улицата биле смртно погодени.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.