И покрај тоа што статистиката покажува дека најмногу сообраќајни несреќи се случуваат како резултат на возење во алкохолизирана состојба, неодговорните возачи и понатаму употно седнуваат зад воланот пијани.

Шибенската полиција на католичкиот Свети Никола запрела 38-годишен возач под дејство на алкохол, кој управувал „шкода“.

Му била измерена концентрација од дури 3,61 промили алкохол во крвта, со што станал неславен рекодер за оваа година во Хрватска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.