Телефонот на Матеј Периш (27) од Сплит, кој исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември во близина на Бетонската сала во Белград, последен пат имал сигнал кај островот „Голема војна“ два метра под вода!

Телефонот, особено овие понови модели, може да даде сигнал доколку падне во вода. Сепак, само ако е на длабочина до два метра. Ако падне подлабоко, сигналот се губи и за жал не може да се лоцира – објаснуваат експертите.

 

Потрагата е преместена во градот Смедерево, бидејќи се сомнева дека ако Матеј влегол во Сава, водата го однела до Дунав.

– Речната полиција и нуркачите ја префрлија потрагата во правец на Смедерево, а сега се во близина на Бела стена. Иако потрагата сега е отежната поради многу лошите временски услови, тие немаат намера да се откажат од потрагата по сплиќанецот.

Водата е екстремно студена,  три до четири степени над нулата. Исто така, водата е матна и тоа им ја отежнува работата на нуркачите. За нив не е безбедно да влезат во таква вода, но тие се големи професионалци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.