Бројките што ги има Министерството за здравство од регистрацијата на здравствените работници кои сакаат да се вакцинираат се охрабрувачки, пријавени се над 70 отсто од лекарите, рече заменик-министерот за здравство на Грција Василис Кондозаманис на денешната редовна прес конференција за Ковид-19 и додаде дека процесот на регистрација на здравствените работници е во тек, јави дописничката на МИА од Атина.

Во пресрет на празниците, заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, уште еднаш упати апел до граѓаните да бидат претпазливи, ги повтори рестриктивните мерки, односно забраната за собири на над девет лица и полицискиот час од 22 до 5 часот наутро и истакна дека интензивни ќе бидат и контролите на полицијата.

Хардаљас истакна дека исто како што Велигден беше поразличен, исто ќе биде и за Божиќ, без прослави, а забраната за движење важи и за децата кои оваа година нема да одат од дом во дом за да пеат божиќни песни.

Во изминатите 24-часа во Грција се регистрирани 853 нови случаи на Ковид-19, односно 132.430 од почетокот на епидемијата, а починаа уште 83 лица со што бројот на смртни случаи се зголеми на 4.340.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.