Грчкиот премиер Алексис Ципрас бил нападнат за време на летот од Брисел за Атина. Нападот го извршила организаторката на протестите против Преспанскиот договор во Грција, Георгија Битаки.

Таа го следела Ципрас, го снимала кога влегол во авионот, а потоа му пришла до неговото седиште и почна да го критикува дека тој е срам за Грција поради како што вели дека ја предал Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.