Небојша Павковиќ беше началник на Генералштабот на војската на СРЈ за време на бомбардирањето на НАТО на Србија. Тој до последни сили ја бранеше земјата и подоцна кога Слободан Милошевиќ беше најпрво однесен во затворот во Белград а потоа испорачан во Хаг.

Тоа е опишано и во серијата „Породица“ каде Павковиќ го глуми Мима Караџиќ.
Павковиќ од Хашкиот трибунал е осуден на 22 години затвор а казната ја служи во Финска.Интересно е што тој на 74 години во затвор се ожени по петти пат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.