Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Нови Сад го уапсиле Б.С.(1985), поради сомневање дека направил кривично дело предизвикување паника и неред.

Се сомнева дека во своето претпријатие, после караницата со колегите, лажно изјавил дека бил во друштво со лица, заразени со корона вирус, што предизвикало страв и паника меѓу запослените.

На Б.С. одредено му е задржување 48 часа, после што, со кривична пријава ќе биде приведен во Основното јавно обвинителство во Нови Сад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.