Меѓународниот фактор подготвува неколку сценарија за Косово, а едно од нив е тоа од Гватемала, предупредува Никола Антиќ, експерт за безбедност.Тој нема дилеми дека зад случувањата има странски печат.

Некој сака да предизвика војна.Крушик, Јовајница, прислушкување на претседателот, напад на СПЦ.Сето ова го гледавме деведесеттите години.Се применува сценарио од Гватемала и Конго. Странскиот фактор ја ја води оваа игра. Очигледен е англискиот и американскиот потпис како се предизвикува криза-вели Антиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.