Депешата која ја испратил амбасадорот на САД на Косово Филип Коснет во Стејт Департентот отсликува каква е состојбата кај нашиот северен сосед. Тој ја опишува катастрофата во која се наоѓа Косово на секое поле, објавува „Ало.рс“.

Амбасадата во Приштина се наоѓа во точка на пукање.И пред Короната Косово беше погодено со загаден воздух, малку има зелени површини за активности надвор.

Инфраструктурата исто така е лоша. Кучињата скитници можат да бидат агресивни во ловот за храна.Поради таа причина но и поради короната службениците се „ заглавени“ во затворен простор“ -се наведува во дешата.

Амбасадорот исто така се жали дека многу службеници се позитивни на корона и оти Вашингтон ги заборавил за вакцинација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.