На денешен ден во 1999 година се случи едно од најголемите злосторства од страна на НАТО. Во утринските часови беше гранитиран возот во Грделичка клисура. Возот одеше на релација Ниш- Врање а загинаа 55 луѓе.

Телата на жртивите биле јагленисани а имало и неколку експлозии.

Погледнете

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.