На денешен ден 11 август 1945 година жените во Југославија се изборија за право на глас.
Југославија во војната изгуби 1.700.000 жители од кои 600.000 жени, Во Народно ослободителната војска се бореа 110.000 жени а загинаа 25.000, 40.000 ранети а 3.000 неспособни за работа, 2.000 станале официри, Партизанска споменица 1941 година добиле 3.344, а за народна хероина на Југославија прогласена е 91 жена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.