Грчката полиција соопшти дека уапсила српски државјанин, кого Хрватска го бара за наводни воени злосторства на нејзина територија во 1991 година, јави „Радио Слободна Европа“.

Полицијата соопштила дека 59-годишниот српски државјанин, чиешто име не се открива, бил уапсен откако влегол во Грција од Македонија, на пат кон летувалиште во cеверна Грција со сопругата и ќерката.

Уапсениот во Хрватска е обвинет за „учество во акции што довеле до смрт на цивили“ од 19 август до 14 декември 1991 година во хрватските села Воќин и Хум, во централна Славонија, каде што биле убиени десетици луѓе.

Тој изјавил дека бил припадник на југословенската војска, но негирал дека е виновен.

Српскиот државјанин ќе биде изведен пред јавниот обвинител во Солун, а тричлениот судски совет најверојатно следната недела ќе го разгледа барањето за екстрадиција во Хрватска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.