Празнична честитка од Солун, на најпрометна улица, во најубавите денови од годината, на најубав начин се свири песната за најголемиот Апостол Петков Терзиев – Војводата Ениџевардарско Сонце..

“Македонскиот Робин Худ” (според Алберт Сониксен), кој беше “некрунисаниот крал на вардарските мочуришта” (Фредерик Ковач), а за кого Грците велеа дека е “невидливиот демон” (Пенелопе Делта)…
Ова е културна победа среде Солун.. Песната ќе не обедини… Честит Бадник, пишува на Фејсбук, Илија Димовски.

Големата посетеност на народот на концертот на балконите на Ал. Сволу во центарот на Солун предизвика интервенција на полицијата.
Во време кога група уметници свиреа балканска музика од балконите на неокласичниот Ал. Svolou 7, a полициски патролен автомобил паркиран во близина. Од неговите звучници се слушна звукот што ги поттикнува луѓето да не се гужваат.
Следуваа индивидуални реакции од присутните.
Треба да се напомене дека уметниците и самите организатори на настанот го прекинаа концертот кога сфатија дека бројот на луѓе е значително зголемен и полицијата интервенираше.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.