Партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, која победи на парламентарните избори во Бугарија, ќе предложи влада и ќе побара поддршка од парламентот од другите партии во Националното собрание, изјави министерката за труд и социјална политика Деница Сачева. Доколку ГЕРБ не ја добие потребната парламентарна поддршка, порача таа, партијата ќе го врати мандатот. Таа посочи дека не знае дали Бојко Борисов ќе биде кандидат за премиер во новоизбраниот бугарски парламент.

-Борисов постојано изјавуваше дека е подготвен да поднесе оставка и да остане само лидер на ГЕРБ. Коалицијата против ГЕРБ е начин да се стави Бугарија во хаос и не случајно не е преземена одговорност веќе неколку дена. Не очекуваат сериозни одлуки – Планот за одржливост и развој мора да се достави до Европската комисија до 30 април, буџетот треба да се ажурира, епидемиската состојба завршува на 30 април и следната влада мора да одлучи како ќе продолжат мерките за справување со Ковид-19  – рече Сачева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.