Дваесетина минути пред полноќ. Го гледам празниот град. Без смеа, возила или светла. Металниот звук на ѓубреџиските камиони и песните што доаѓаат од радиото на бездомникот се единствените што ја нарушуваат тишината. Буквите што поминуваат преку екранот на автобуската постојка ме потсетуваат дека годинава ќе уживам во Филмскиот фестивал само преку компјутер.

Вака новинарката на „Катимерини“, Алексиа Калаици, ја почнува својата репоратажа за Солун во време на епидемијата и строгите рестриктивни мерки.

Како што вели Калаици, градот кој вообичаено живее во ритамот на своите големи пролави, забавите, уметноста, филмот и луѓе од целито свет коишто шетаат по неговите улици, сега е потонат во голем страв од неизвесноста што претстои.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.