Четиричлено семејство кое сака да оди на десетдневен одмор во јули во Грција за време на епидемијата на коронавирус, ќе мора да издвои најмалку 1.320 евра! Тоа е двојно поскапо од цените на аранжманите за истиот период минатата година, пресметале Србите.

Цената се заснова на тековната понуда на најевтините приватни станови за северниот дел на Грција, олимпискиот регион и Халкидики, каде претежно престојуваат туристите од Балканот во текот на летото.

Зголемувањето вклучува и трошоци за тестови за вирусот корона (120 евра по лице), како и превоз, што е за 50 проценти поскапо. Храната и чадорите не се вклучени во цената на пакетот. Поради сето тоа, едно четворно семејство ќе го чини огромни 1.320 евра ова лето, наместо 600 евра како досега

Директорот на „Јута“, Александар Сеничиќ, исто така, вели дека цените би можеле да бидат нешто повисоки од минатата година.

Сепак, она што е договорено досега и платено однапред треба да остане на истата цена. Превозот може да биде проблем, т.е. ставка што ќе стане поскапа, затоа што се бара секое второ место во автобусот да биде празно. Цената ќе мора да биде барем двојно поскапа, а истата би важела и за авионите – вели Сеничиќ.

Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

Тестовите во Словенија чинат помеѓу 20 и 25 евра. Доколку има голема побарувачка за патување, цената на тестовите може да падне. Ако трошоците за тестирање се до 30 евра, мислам дека нема да има поголемо влијание врз патувањето – вели Сеничиќ.

Според него, клучно е што ќе одлучи Европската унија во наредниот период за нејзините земји-членки, вклучително и Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.