Бранимир Несторовиќ по професија е специјалист пулмолог и работи во детската клиника во Белград. Човек од доверба на претседателот Александар Вучиќ, Несторовиќ на прес-конференција по повод коронавирусот бил повикан од страна на српската влада да им се обрати на Србите и да ги смири.

Изјавите подолу се епски и незаборавни. Првите две дадени на 26 февруари, последната дадена вчера.

Видео 1: Прес конференција на Александар Вучиќ, кој го повикал „експертов“ да ја смири српската јавност.

Видео 2: На истата прес конференција , на 26.02.2020 год. лекарот ги советуваше Србинките да одат задолжително во шопинг во Италија, затоа што многумина Италијани се уплашени и ќе најдат евтина гардероба на попуст.

Видео 3: Пулмологот денес малку како да е загрижен, ама пак не се „дава“. Бројките за смртни случаји ширум светот се изгледа лажни, смртноста е многу помала.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.